Sala pamięci Jana Kilińskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
zdjęcie
Sala widowiskowa w Miejskim Ośrodku Kultury znów nosi imię Jana Kilińskiego. Uroczystości ponownego nadania imienia patrona rzemieślników odbyła się w piątkowe (18.09) południe.
- Powracamy do tradycji i kłaniamy się historii. Od 18 września sala widowiskowo-teatralna MOK ponownie została „salą Kilińskiego” - patrona rzemieślników – mówiła Elżbieta Łągwa-Szelągowska, dyrektor MOK.
W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Krzysztof Chojniak oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Ludomir Pencina, który z postacią Jana Kilińskiego i salą  MOK ma osobiste wspomnienia. - Moja rodzina od trzech pokoleń związana jest z piotrkowskimi rzemieślnikami - wspominał wiceprzewodniczący Pencina. 

Miejski Ośrodek Kultury (wcześniej Wojewódzki Dom Kultury) mieści się w budynku dawnej Resursy Rzemieślniczej, którego pierwszym właścicielem było Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących. Stowarzyszenie z okazji 100 rocznicy śmierci swojego patrona, właśnie Jana Kilińskiego, zamówiło jego popiersie. Umieszczone ono było właśnie w budynku obecnego MOK. W 1988 roku popiersie trafiło do nowej siedziby Cechu Rzemiosł Różnych (przy ul. Wojska Polskiego 60).
Do obecnej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury popiersie Jana Kilińskiego wróciło w październiku 2015 roku. Zostało wmurowane w ścianę ośrodka, nad schodami prowadzącymi do sali widowiskowo-teatralnej. W piątek obok wejścia do sali, odsłonięto ozdobną tabliczkę nadająca sali nazwę „sala widowiskowo-teatralna im. Jana Kilińskiego”. Uroczystość zakończył krótki recital muzyczny w sali widowiskowej.

Jan Kiliński (ur. 1760 w Trzemesznie, zm. 28 stycznia 1819 w Warszawie) - pułkownik powstania kościuszkowskiego, uczestnik spisków powstańczych, należał do Rady Miasta Warszawy od roku 1791, pamiętnikarz. Z zawodu był szewcem.
← powrót