Dzisiaj: Czwartek 29 paździenika 2020

Reaktywacja sali im. Jana Kilińskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
zdjęcie
Sala widowiskowa im. Jana Kilińskiego, taką nazwę od jutra (18.09) będzie nosiła sala Miejskiego Ośrodka Kultury.
- Powracamy do tradycji i kłaniamy się historii – mówią pracownicy MOK. – Od 18 września sala widowiskowo-teatralna MOK ponownie zostanie „salą Kilińskiego” - patrona rzemieślników.

Miejski Ośrodek Kultury (wcześniej Wojewódzki Dom Kultury) mieści się w budynku dawnej Resursy Rzemieślniczej, którego pierwszym właścicielem było Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących. Stowarzyszenie z okazji 100 rocznicy śmierci swojego patrona, właśnie Jana Kilińskiego, zamówiło jego popiersie. Umieszczone ono było właśnie w budynku obecnego MOK. W 1988 roku popiersie trafiło do nowej siedziby Cechu Rzemiosł Różnych (przy ul. Wojska Polskiego 60).

Do obecnej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury popiersie Jana Kilińskiego wróciło w październiku 2015 roku. Zostało wmurowane w ścianę ośrodka, nad schodami prowadzącymi do sali widowiskowo-teatralnej. W piątek (18.09) obok wejścia do sali, zostanie umieszczona ozdobna tabliczka nadająca sali nazwę „sala widowiskowo-teatralna im. Jana Kilińskiego”. I tak oto historia zatoczy koło.

Jan Kiliński (ur. 1760 w Trzemesznie, zm. 28 stycznia 1819 w Warszawie) - pułkownik powstania kościuszkowskiego, uczestnik spisków powstańczych, należał do Rady Miasta Warszawy od roku 1791, pamiętnikarz. Z zawodu był szewcem.

***
Zdjęcie nr 1 - Plakat informujący o nadaniu sali widowiskowej Miejskiego Osrodka Kultury imienia Jana Kilińskiego.
← powrót